Látky obsažené v nikotinových sáčcích

V tomto článku Vám popíšeme látky, které obsahují nikotinové sáčky, jejich míru škodlivosti, kde jinde se používají a proč.

Celou nabídku nikotinových sáčků naleznete zde!

Ne vše v tomto článku je obsaženo v jednom výrobku, toto je pouze shrnutí produktů všech značek! Obsah látek ke konkrétnímu výrobku najdete vždy v popisu u produktu!

Celulóza (E460) - skóre škodlivosti - 1 (bezpečné), v práškové formě, používá se jako náhrada tabáku, slouží jako nosič aromatických látek, emulgátor, stabilizátor. Pro člověka je nestravitelná. Používá se např. jako náplň do žvýkaček a cukrovinek. U nikotinových sáčků ji naleznete v 99% produktů. Slouží zde jako výplň sáčků a náhražka tabáku.

Xylitol (E967) - skóre škodlivosti - 0 (bezpečné), přírodní sladidlo, podobné sacharóze s výhodou méně kalorií. Má funkci sladidla, stabilizátoru a zvlhčovadla. Vytváří příjemný chladivý pocit. Obsažen ve žvýkačkách, ovoci, zelenině, kukuřičných luscích, houbách. Působí velmi příznivě na zuby! Vhodné pro diabetiky.

Alginát sodný (E401) - skóre škodlivosti 3 (alergen, bezpečné), používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo např. do zmrzlin, marmelád, cukrovinek apod. Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považován za bezpečnou látku.

Uhličitan sodný (E500) - skóre škodlivost 1 (bezpečné), používá se ke kontrole kyselosti, zabraňuje změnám barvy, struktury, žluknutí a sraženinám. V potravinách se používá ke kypření např. do pečiva a bábovek. V běžných množstvích se neobjevují žádné nežádoucí účinky.

Sorban draselný (E202) - skóre škodlivosti 3 (alergen), bílá krystalická látka používaná jako konzervat zabraňující šíření plísní a kvasinek. Použití např. v ovocných džusech, víně, olivách apod. Látka je většině případů bez nežádoucích účinků, ojediněle se může vyskytnout podráždění kůže či očí, alergické reakce, astma, poruchy chování.

Acesulfam draselný (E950) - skóre škodlivosti 4 (látky zvýrazňující chuť a vůni), používá se jako zvýrazňovač chuti, je asi 200x sladší než cukr, nemá žádné kalorie. Používá se např. v bonbónech, nealko a alko nápojích, jogurtech apod. Acesulfam K se nevstřebává v lidském těle, je vylučován v moči. Toxické účinky nebyly s jistotou prokázány, na základě řady studií se však řada vědců klaní k názoru, že je látka v malých množstvích bezpečná.

Uhličitan draselný (E501) - skóre škodlivosti 2 (kyseliny a regulátory kyselosti), jsou zdrojem potřebného draslíku pro organismus. Fungují jako emulgátory, mají kypřící účinky a upravují kyselost. Použití např. v pekařství. Látky se považují za bezpečné. Podle některých zdrojů může uhličitan draselný způsobovat citlivým osobám podráždění pokožky a záněty kůže na hlavě, na čele a na rukou.

Propylenglykol (E1520) - skóre škodlivosti 3 (nevhodné pro děti), přirozeně se vyskytuje ve vínu či pivu. Používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo, zvlhčující látka, má také konzervační účinky. Použití v masných výrobcích, popcornu, sušenkách apod. Studie zabývající se účinky propylenglykolu na lidech neobjevily karcinogenitu látky. Jsou zaznamenány případy otravy v případech požití dětmi.

Glycerol (E422) - skóre škodlivosti 1 (živočišný původ), používá se jako náhradní sladidlo pro diabetiky, nezpůsobuje tolik zubního kazu. Používá se např. u žvýkaček. Při běžných dávkách používaných v potravinách je považován za bezpečnou látku. V těle funguje jako přímý zdroj energie, neboť se přemění na glykogen (zásobárna energie). Ve větších dávkách může způsobovat nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy nebo žízeň (dehydratace organismu) a pomatenost.

Hydroxid draselný (E525) - skóre škodlivosti 2 (kyseliny a regulátory kyselosti), používá se ke korekcím kyselosti výrobků. Využití např. instantní čaje, přísady z mléka. Množství hydroxidu draselného přijímaného v potravě není nebezpečné. Je nebezpečný pouze při přímém styku – tedy v průmyslu.

Mono a diglyceridy mastných kyselin (E471) - skóre škodlivost 1 (stabilizátory), nejčastěji používané stabilizátory a emulgátory, nacházejí se v pekařských výrobcích, cukrovinkách, mražených dezertech apod. Nemají žádné zásadní negativní účinky a lze je považovat za přirozenou součást potravy. Pouze při nadměrném příjmu nasycených mastných kyselin může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Maltitol (E965) - skóre škodlivosti 2 (zvlhčující látky) - sladidlo, stabilizátor, emulgátor a zvlhčující látka. Použití látky je ve žvýkačkách, různých sladkostech. Látka se ve většině literatur považuje za bezpečnou. Požíváním velkého množství může dojít k nadměrné plynatosti, nadýmání nebo může mít projímavý efekt.

Xanthan (E415) - skóre škodlivosti 1 (stabilizátor, alergen), využívaná je jako zahušťovadlo či stabilizátor. Použití v mléčných výrobcích, dresingu nebo i masných výrobcích. Nejsou známy nežádoucí účinky a většinou je dobře snášen. Vzhledem k tomu, že se Xanthan vyrábí z produktů (kukuřice, soja, apod.), které mohou být samy o sobě alergeny, existuje u citlivých osob riziko vzniku alergické reakce, doprovázené např. zažívacími problémy, průjmem či bolestí hlavy.

Sorban draselný (E202) - skóre škodlivosti 3 (konzervant, alergen), užívá se jako konzervant, zabraňující šíření plísní a kvasinek. Použití v ovocných nápojích, džusech, v mouce, zázvorovém pivu, lékořici, víně apod. Látka je většině případů bez nežádoucích účinků, ojediněle se může vyskytnout podráždění kůže či očí, alergické reakce, astma, poruchy chování.

Guma guar (E412) - skóre škodlivosti 0 (stabilizátor, alergen), používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo a emulgátor. Jako stabilizátor se přidává do mraženého ovoce a ovocných nápojů, jako zahušťovadlo do teplých a studených nápojů. Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považována za bezpečnou látku. Může snižovat hladinu cholesterolu.

Povidon (E1201) - skóre škodlivosti 4 (nebezpečné), Slouží jako zahušťovadlo a stabilizátor. Používá se ve stolních sladidlech, barvivech, v různých tabletách, při výrobě cukrovinek, vína, piva apod. Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však není vyřešen problém odstraňování této látky z těla. Po jejím požití existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. - V případě nikotinových sáčků se tato látka do těla nedostává, pouze v potravinách či nápojích!!

Erythritol (E968) - Skóre škodlivosti 0 (zvlhčující látky), Cukerný alkohol, který se vyskytuje v mnoha druzích ovoce ale například i ve vínu a pivu. Používá se do žvýkaček, bonbónů, mléčných nápojů apod. Tato látka nemá žádné nežádoucí účinky.

Zdroj: ferpotravina.cz

 

Používáme ověření věku Adulto