Jednorázové e-cigarety X POD systémy - Extrémní cenový rozdíl?!

Jaký je rozdíl mezi jednorázovými e-cigaretami a POD systémy? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých zařízeních, pro koho jsou určené a jak velká může být finanční úspora? Doporučujeme si tento článek přečíst až do konce, možná Vám ušetří nemalé peníze!

Jednorázové e-cigarety

Začněme jednorázovými e-cigaretami, které jsou v poslední době neuvěřitelně oblíbené. Proč tomu tak je je celkem evidentní - jedná se o malé, kompaktní zařízení se skvělou chutí, povedeným designem a především naprosto nenáročným použitím. Odpadá zde potřeba dolévání e-liquidu, čištění, skládání různých komponentů a dobíjení. Jednorázovou e-cigaretu stačí jen vybalit z obalu a vapovat.

Jednorázové e-cigarety jsou limitované množstvím e-liquidu a kapacitou baterie. Obsah e-liquidu je obvykle 2ml a kapacita baterie bývá kolem 500 mAh. To ve většině případů stačí na zhruba 600 potáhnutí. Cena se pohybuje mezi 150-200,- za kus.

Výhody:
+ Chuť
+ Jednoduché použití

Nevýhody:
- Cena
- Ekologie
- Výdrž
- Omezený výběr chutí a síly nikotinu

POD Systém e-cigarety

POD systémy, nebo-li tzv. Pody jsou oproti tomu o něco složitější a v podstatě se jedná o pravý opak. Dolévá se zde e-liquid, dobíjí se baterie a občas je třeba zařízení vyčistit. I přesto však POD systémy nabízí mnohem více možností, výhod a hlavně za zlomek ceny! Pody se skládají z těla a cartridge. V těle nalezneme integrovanou baterii, která se dobíjí obvykle pomocí USB-C. Cartridge je vlastně takovou nádržkou na e-liquid a ve většině případů disponuje integrovanou žhavící hlavou. Existují však i cartridge, kde je možné žhavící hlavu vyměnit samostatně.

POD e-cigarety jsou limitované výdrží žhavící hlavy a také Vaší zásobou e-liquidu. Žhavící hlavy v podech obvykle vydrží 14 dní intenzivnějšího vapování. 

Výhody:
+ Cena
+ Chuť
+ Vzhled
+ Výdrž
+ Možnosti nastevní
+ Širší výběr příchutí a síly nikotinu

Nevýhody:
- Náročnější použití
- Vyšší počáteční investice
- Údržba

Jednorázové e-cigarety X Pody - Pro koho jsou určené?

Jednorázové e-cigarety jsou naprosto ideální pro kuřáky, kteří chtějí vyzkoušet, nebo začít s vapováním. Jsou vhodné také pro příležitostné kuřáky/vapery. Pro takové uživatele se jedná o ideální a velmi pohodlný způsob jak si vyzkoušet vapování, bez nutnosti větších investic.

Pody jsou určené pro uživatele, kteří se ve své přechodové fázi z klasických cigaret na e-cigarety rozhodli pro vapování. Jedná se tak o další level po jednorázových e-cigaretách.

Jednorázové e-cigarety X Pody - Rozdíl v použití

Začněme jednodušším, tedy jednorázovkami. Jejich použití je velmi snadné, stačí je vybalit, odstranit plastové zátky a potáhnout. Jakmile se jejich kapacita vyčerpá na maximum, zabliká dioda a jednorázovou e-cigaretu vhodným způsobem vyhodíme. Pro zkušenější vapery se obvykle jedná o 1-2 denní záležitost. Cena a ekologická stopa je tak v tomto případě opravdu vysoká!

POD e-cigaretu je před použitím nejprve třeba dolít e-liquidem. Dále je již způsob použití stejný, pody disponují samospínacím potáhnutím, tedy bez nutnosti mačkání tlačítka potahujeme jako u jednorázovek.

A konečně se dostáváme k rozdílu a velké výhodě podů - došel nám e-liquid nebo se vybila baterie. V prvním případě tedy opět e-liquid doplníme do cartridge a ve druhém dobijeme baterii.. Toto se opakuje až do chvíle, kdy nám doslouží žhavící hlava. Její životnost je zhruba 14 dní. V takovém případě vyměníme celou cartridge, (v případě cartridge s vyměnitelnou žhavící hlavou vyměníme pouze hlavu) a pokračujeme dále ve vapování.

Ještě je potřeba zmínit údržbu, ta spočívá ve vyčištění prostoru mezi cartridgí a tělem e-cigarety. Tento prostor je obvykle lehce zanesený e-liquidem. Čistění je ideální provádět při každém dolévání.

Jednorázové e-cigarety X Pody - Cenový rozdíl!

Dostáváme se k největšímu rozdílu a tím je cena. Vypočítáme si měsíční a následně roční náklady průměrného uživatele jednorázovek a uživatele Pod e-cigaret. Jdeme na to!

Jednorázové e-cigarety - Cena za měsíc/rok používání

Budeme počítat s cenou 160,-/ks a výdrží jedné e-cigarety 3 dny. Za měsíc se tedy jedná zhruba o 10 kusů v celkové ceně 1600,-. Za rok vychází celková cena na 19 200,-.

Pody - Cena za měsíc/rok používání

Zde je nutné počítat s počáteční investicí, cena za POD začíná od 299,- do 800,-. Pro náš případ zvolíme jeden z dražších kousků, VooPoo VMATE E za 699,-. Dále budeme potřebovat náplň. Zvolíme nejjednodušší  a zároveň nejdražší variantu v podobě již hotového e-liquidu. Opět zvolíme dražší variantu - e-liquid Riot S:alt za 129,- a abychom měli stejnou zásobu jako v případě jednorázových e-cigaret, vezmeme rovnou dva. Pro náš případ nebudeme počítat s cartridgemi, které jsou součástí balení, ale ještě 2x cartridge za 109,-/ks přikoupíme.

Podtrženo sečteno, vaping u Podu nás vychází na 1175,-/měsíc. Počáteční investici za zařízení necháme pouze v prvním měsíci, ročně tedy vychází POD e-cigareta na 5 935,-. Což je u jedné z nejdražších možných variant takřka 1/4 ceny oproti jednorázovým e-cigaretám.

Cenu je zde však možné ještě snížit a to mícháním vlastních příchutí. K míchání budeme potřebovat aroma, báze a případně nikotinové boostery. Pro náš případ zvolíme opět jednu z nejdražších možných variant a to jsou Shake & Vape aromata. Cena za aroma je 250,-, 100ml báze = 80,- a boostery 185,- (5x10ml 20mg/ml nikotinu). Báze a boostery nám budou bohatě stačit na dvě míchání, proto bude aroma 2x, tedy za 500,-. Za 765,- tak zvládneme namíchat 120ml e-liquidu s nikotinem v koncentraci aroma doporučené výrobcem.

Vzhledem k předchozím příkladům je 120ml e-liquidu = 6 měsíců vapování. Roční cena při použití POD e-cigaret s mícháním e-liquidů za pomocí Shake & Vape příchutí vychází takto = 24x náhradní cartridge (2 616,-), 240 ml namíchaného liquidu (1 530,-), počáteční investice do zařízení (699,-) = 4 845,-/rok (404,-/měsíc).

Shrnutí

Z kalkulace tedy vyplývá:

Průměrné 1 jednorázová e-cigareta na 3 dny v ceně 160,- = 1600,-/měsíc, 19 200,- /rok.

POD systém v podobné intenzitě vapování s použitím hotových e-liquidů = 1175,-/měsíc (počáteční náklady na POD), 5 935,-/rok.

POD systém v podobné intenzitě vapování s použitím Shake and Vape příchutí = 4 845,-/rok.

Výpočet je pouze ilustrativní a vychází z průměrné spotřeby a cen!

Jednorázové e-cigarety jsou beze sporu jednodušším a pohodlnějším zařízením, jejich cena při stálém používání je ale velmi vysoká a stejně tak i jejich ekologická stopa.

Pokud tedy patříte do skupiny uživatelů, soustavně užívajících jednorázové e-cigarety, určitě doporučujeme zvážit přechod na PODy. Ulevíte nejen Vaší peněžence, ale i planetě. Pody jsou ve většině případů opravdu velmi pekně zpracované a chuť podávají fantasticky. Otevře se Vám takřka neomezený výběr příchutí a možností volby síly nikotinu. Většina podů také nabízí možnost změny air flow či výkonu, díky čemuž si můžete e-cigaretu nastavit individuálně Vašemu stylu vapování!

Pod e-cigarety nebo samotné míchání e-liquidů je určitě o něco složitější než užívání jednoduchých jednorázových e-cigaret. Není to ale taková věda a pokud uvažujete nad přechodem a není Vám cokoli jasné, neváhejte nás kontaktovat na email: info@nordiction.cz s jakoukoli otázkou. Moc rádi Vám pomůžeme!

Používáme ověření věku Adulto