Nikotinové sáčky vs. cigarety

Nikotinové sáčky jsou novým trendem v užívání nikotinu. Jejich obliba stále narůstá a to z velké části kvůli kuřákům, přecházejícím na bez tabákovou alternativu nikotinových sáčků. Proč tolik kuřáků přechází na nikotinové sáčky? V čem jsou výhody a rozdíly oproti cigaretám? Jsou nikotinové sáčky méně škodlivé než cigarety?

Nebudeme si nic nalhávat, ale kouření klasických cigaret již dnes není moderní. Stále rostoucí ceny cigaret, zdravotní rizika, okolí kterému vadí cigaretový kouř a mnoho dalšího udělalo z cigaret spíše společenské tabu. Nikotinové sáčky se dostávají do popředí stále více lidem a stále více uživatelů na ně přechází.

Výhody nikotinových sáčků

- Diskrétnost

Nikotinový sáček ukrytý pod rtem nikdo neuvidí ani neucítí. Jediné, kdy je možné uživatele nikotinových sáčků spatřit při činu je při vkládání nového nebo vyndávání starého sáčků. Ostřílení uživatelé však už mají tuto rutinu tak natrénovanou, že jim na to stačí pár vteřin.

- Kdekoliv a bez omezení

Přesně tak, nikotinové sáčky lze totiž užívat bez jakéhokoli omezení a kdekoliv. Zapálíte si cigaretu v práci? No možná jen ti vyvolení a nebo při odběhnutí na jednu rychlou do mrazu. Nikotinový sáček si dáte kdy budete chtít. Navíc je velmi pravděpodobné, že se díky účinku nikotinu zvýší pracovní výkonnost. Takže pochvala od šéfa je jistá!

- Zdravější varianta?

Zda jsou nikotinové sáčky zdravější variantou oproti cigaretám nemůžeme bohužel říct. Je to stále poměrně nový produkt a studií je zatím jen hrstka. Ty co ale existují, tak jasně dokazují, že ano. I bez podobných studií lze však selským rozumem usoudit, že oproti cigaretám, kde dochází ke spalování nejen tabáku, ale i dalších nežádoucích látek, u nikotinových sáčků se tento proces rozhodně neuskuteční. Navíc nikotinové sáčky neobsahují tabák a samotný nikotin není karcinogenní. To vyvrací mýty a komentáře o tom, jak si kvůli užívání nikotinových sáčků zaděláváte na rakovinu jazyka a podobně.. 

Tím rozhodně nechceme uvádět, že je nikotin zcela bezpečný, to určitě ně. Nikotin má sice své kladné stránky, ale velmi zásadně zasahuje do funkce oběhové soustavy a zatěžuje ji.

- Nesmrdí a nebarví zuby

Nikotinové sáčky mají různé příchutě a určitě produkují jisté aroma, převážně jde ale o příjemnou ovocnou nebo mentolovou vůni. Při užívání je však aroma cítit pouze v ústech, nikoli v ovzduší. Většina sáčků je čistě bílá, nalezneme i zbarvené sáčky, ani jedny však trvale nepoznamenají pigment zubů. Oproti tomu kouření cigaret způsobuje žloutnutí zubů a opravdu nepříjemný zápach v ovzduší.

- Dopad na okolí a ovzduší

Zapálíte si cigaretu vedle kojence? Doufáme, že ne.. Nikotinový sáček mu však vadit určitě nebude. :-) Spalováním cigaret se také do ovzduší dostává množství nežádoucích látek a plíce naší planety, které už tak dostávají co proto budou šťastnější, když budete místo cigarety užívat nikotin v jiné formě. A navíc, obaly, ve kterých jsou nikotinové sáčky jsou z naprosté většiny tvořeny recyklovatelnými plasty.

- Cena, chuť a mnoho dalších výhod

Cenově vychází nikotinové sáčky také o něco lépe než cigarety. Na první pohled se může zdát, že jsou sáčky dražší, nebo stejně drahé jako cigarety. Jenže sáček vydrží účinkovat zhruba 30 minut. Uživatel, který je na nikotin řekněme velmi zvyklý, užívá v průměru denně 10 sáčků. Průměrný uživatel zhruba 5 sáčků. Průměrnému uživateli tedy 1 balení nikotinových sáčků vydrží zhruba 4-5 dní, velmi navyklému uživateli 2 - 2,5 dne. Takto navyknutý uživatel je však schopen vykouřit denně krabičku cigaret.

Chuť nikotinových sáčků je velmi žádoucí, nabídka příchutí je široká a každý si přijde na své. Někteří kuřáci tvrdí, že jim cigarety opravdu chutnají. Ale určitě se shodneme, že chuť cigarety dobrá zkrátka není.

Nikotinové sáčky mají spousty a spousty dalších výhod. Já jako dlouhodobý uživatel je vidím především na nulovém omezení. Nikotin si užívám právě teď a mohu psát všema deseti. Neomezuji ani neohrožuji své okolí. Užívání nikotinu se neprojevuje na mé kondici. Mám takřka neomezený výběr příchutí a různě silných variant..

Mají nikotinové sáčky nevýhody?

Kromě možných zdravotních komplikací souvisejících s nikotinem určitě mají. Mají, ale málo.. Se sáčkem pod rtem se například celkem obtížně najíte. Ani se se sáčkem nedoporučuje jíst. Je riziko, že sáček spolknete. Další nevýhodou, na které se určitě shodneme, je podrážděná dáseň. Tento problém se týká především uživatelů, kteří mají kadenci 10 a více sáčků denně a k tomu pořádně silných sáčků. Pokud užíváte normální množství s adekvátní silou nikotinu, tento problém pravděpodobně nepostřehnete.. Podrážděné místo na dásni se však většinou během jedné noci spraví a ráno je problém ta tam!

 

 

 

 

Používáme ověření věku Adulto