Vznik nikotinových sáčků

Kdy vznikly nikotinové sáčky? Odkud pochází a co se změnilo za dobu co jsou na trhu? 

Nikotinové sáčky vychází z klasického švédského tabáku - "snusu". Snus má největší oblibu ve Švédsku, tam má mnohaletou tradici a odtud také pochází. Snus jsou sáčky obsahující směs tabáku, přidaných látek a aromat. Snus rozdělujeme na několik kategorií, nejčastěji se ale setkáme s vlhkým a suchým. Jelikož sáčky snusu obsahují tabák, jsou hnědé. To je jedna z nevýhod, jelikož tyto sáčky barví zuby a uživatel by měl sliny odplivávat. Kvůli škodlivosti tabáku však výrobci vytvořili velmi podobný formát - nikotinové sáčky, které neobsahují tabák. Tabák je zde nahrazen různými přírodními vlákny.

 

Bílý "vypraný" tabák Epok

Prvním náznakem nikotinových sáčků byly výrobky s názvem Epok nebo G.4. Výrobky obsahují tabák, ale tabák je "vyprán" nebo "očištěn" dokud není zcela bílý a bílý zůstává před, během a po použití. Podobnost takto bílého snusu a nikotinových sáčků je na první pohled k nerozeznání. Takovýto bílý tabák prorazil na trh v roce 2004 s názvem Epok. Epok = dnešní Lyft.

 

Epok, dnešní Lyft

Tabák značky Epok byl velmi zajímavý a snusovými fanoušky velmi opovrhovaný. Postupem času však začal vzrůstat na oblibě jelikož s sebou nesl několik výhod. Bílý tabák vypadá lákavěji a hlavně nebarví zuby. V roce 2016 už byl Epok mezi 10ti nejprodávanějšími značkami. Epok se také nabízel mimo mentolu i v dalších příchutích jako meloun, borůvka, lékořice a limetka a věřte, že v té době mnoho příchutí na výběr nebylo. Zhruba dva roky poté se Epok jako bílý tabákový výrobek přestal vyrábět a výrobce je začal vyrábět čistě bez tabáku a pod značkou Lyft, která je nyní většině uživatelům dobře známá. Lyft tedy velice pravděpodobně stojí za revolucí v užívání tabákových výrobků a vzniku nikotinových sáčků.

 

Nárůst popularity a nové značky

V roce 2016 vznikly i další nikotinové sáčky značky Zyn a postupně přibylo i několik dalších značek jako Skruf, Nordic Spirit a White Fox. V té době byl velmi omezený výběr příchutí a obsahu nikotinu. Všechny značky nabízeli mentolovou příchuť a k tomu ještě jednu, maximálně dvě. S výběrem kraloval Lyft.

Nikotinové sáčky začali neuvěřitelně narůstat na popularitě. Vyřešili problémy, které má snus, tedy nikotinové sáčky nebarví zuby, sliny není třeba plivat a díky absenci tabáku jsou i zdravější variantou. Dále přináší pohodlné a diskrétní užívání nikotinu bez kouře a zápachu. 

V průběhu let 2017 až do současnosti přibylo obrovské množství nových produktů a nabídka příchutí a síly nikotinu se rapidně rozšířila. Velmi oblíbené se staly produkty s vysokým obsahem nikotinu. Se zvyšujícím se počtem nových uživatelů ale roste poptávka i po produktech s nízkým obsahem nikotinu o které dříve nebyl skoro žádný zájem.

 

Kritika nikotinových sáčků

Nikotinové sáčky jsou už od samotného vzniku kritizovány a zesměšňovány fanoušky snusu. Můžeme to vidět snad ve všech internetových diskuzích od Facebooku až po Reddit. Snusoví uživatelé nikotinové sáčky nazývají jako "fakesnus" a znehodnocují je argumenty, že neobsahují tabák, že je to chemie a podobně. Nemyslím si, že uživatelé snusu jsou cílovou skupinou, je to zcela jiná kategorie a tyto "hádky" mě vždy mrzí. Nikotinové sáčky mohou zachránit životy tím, že je lidé přijmou jako alternativu a přestanou kouřit. Je to způsob, jak pomoci lidem přestat kouřit a snižovat škody způsobené tabákem a to jak ve formě nikotinových sáčků, nebo v jakékoli jiné inovativní metodě užívání nikotinu, která lidem opravdu pomůže přestat kouřit. Posměšky a urážky mohou bohužel odradit.

Každý by měl sám přijít na to, co mu vyhovuje a co je pro něj opravdu dobré. 

Celou nabídku nikotinových sáčků naleznete zde!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení