Co je to nikotinový "buzz / kick"?

Nikotinový "Buzz" / "Kick" nebo-li bzukot, vzrušení, šum či nakopnutí je pocit, který se dostaví při vstřebávání nikotinu do krevního oběhu. Tento pocit už jistě většina z Vás zná, proč tomu tak ale je a co tento pocit způsobuje?

Proč Vás nikotin "nakopne"?

Při absorbování nikotinu do krve jsou stimulovány nadledvinky, to vede k uvolnění adrenalinu. Díky tomu následuje okamžité uvolnění glukózy, zvýšení krevního tlaku, což způsobuje onen bzučivý pocit. Většinou se tento pocit nazývá nikotinový kick, nebo-li kopanec. Vaše smysly jsou touto reakcí posíleny a dochází k uvolnění napětí ve Vašem těle.

Jak dlouho nikotinové bzučení trvá?

To je velmi individuální a záleží na mnoha faktorech. Tím hlavním je tolerance na nikotin. Nejběžnější doba, po kterou pocit trvá je kolem 30ti minut. V závislosti na Vaší závislosti, začnete toužit po dalším pocitu nikotinového bzučení a to od 1 hodiny, do 4 hodin. Velmi navyklí jedinci samozřejmě ihned poté, co první pocit vyprchá.. I přesto, že tento pocit skončí po zhruba půl hodině, nikotin v krvi stále zůstává 1-3 dny, poté jej tělo vyloučí.

Co dalšího způsobuje nikotin?

Kromě nikotinového bzučení nikotin způsobuje, že slinivka břišní produkuje méně inzulinu. To způsobí mírné zvýšení hladiny cukru v krvi. Nikotin dále nepřímo způsobuje mírné uvolnění dopaminu v určitých mozkových centrech a zvyšuje se pocit spokojenosti. A nejen to, spotřeba nikotinu je také spojena se zvýšenou ostražitostí, euforií a pocitem uvolnění. Studie prokázaly, že nikotin zlepšuje paměť, koncentraci a snižuje úzkost.

To byly tedy kladné stránky nikotinu, těch záporných je samozřejmě mnoho.. Nikotin způsobuje celou řadu vedlejších účinků, ovlivňuje cirkulaci krve, mohou nastat problémy se spánkem, pálení žáhy, zvýšený krevní tlak, bolest kloubů....

Jak nikotinové bzučení uklidnit

Pokud s tímto pocitem chcete skoncovat dříve, než bzučení samovolně přestane, doporučuje se pít hodně vody. Nikotin Vás totiž poněkud dehydratuje a pitná voda osvěží Vaše tělo a tento pocit sníží. Účinky nikotinu také sníží jídlo, které nastartuje metabolismus a trávení. Pokud se tedy po použití nikotinu cítíte nejistě, dejte si vydatné jídlo a spláchněte to vodou.

Z užití příliš velkého množství nikotinu může dojít i k otravě nikotinem. Ta se projevuje nevolností a zvracením. Tento stav většinou odchází po prvním zvracení. Poté je pití vody a odpočinek dobrý pomocník. Pokud by tento stav přetrvával déle, nebo se zhoršoval, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc!

Pokud je na Vás pocit nikotinového nakopnutí moc silný, můžete se rozhodnout pro produkty s menším obsahem nikotinu. 

Používáme ověření věku Adulto