Je nikotin škodlivý?

Slovo nikotin zná asi každý a každý o něm také ví, že je škodlivý. Co je to vlastně nikotin, jak moc je nikotin opravdu škodlivý a má vůbec nějaké pozitivní účinky na lidské tělo?

Co je nikotin?

Nikotin pochází z rostliny tabáku, jeho název, tedy nikotin je odvozený z odborného názvu pro rostlinu tabák "Nicotiana tabacum". Jedná se o vysoce návykovou látku, která se používá nejčastěji formou kouření. Nově nikotin ale také nalezneme v mnoha nikotinových alternativách jako jsou například nikotinové sáčky nebo e-cigarety. Nikotin lze běžně nalézt například i ve šňupacím tabáku, žvýkacím a orálním tabáku, tabáku do vodních dýmek apod.

Negativní účinky nikotinu

Podle statistik z NZIP (Národní zdravotnický informační portál) v Česku kouří kolem 25-29 % dospělé populace. Je tedy zřejmé, že nikotin je velmi oblíbený. Od mnoha kuřáků jsem již slyšel, že nekouří kvůli nikotinu, ale kvůli pocitu z cigarety, kvůli "cigaretovému rituálu". Já mám na to tedy svůj názor a myslím si, že hlavním důvodem u většiny bude závislost na nikotinu. Obrovským negativem nikotinu tedy je, že je extrémně návykový. Dokonce se považuje za jednu z nejnávykovějších látek. 

Největším negativním účinkem nikotinu je především vliv na oběhovou soustavu. Zde nikotin způsobuje stažení cév, zvýšení krevního tlaku a zrychlenou činnost srdce. Tato soustava je tedy pod vlivem nikotinu zatížena mnohem více než by měla být.

Pozitivní účinky nikotinu

Nikotin však nemá jen temné stránky, kvůli něčemu přece tak oblíbený být musí. Nikotin vyvolává stav relaxace, stimuluje myšlení a zlepšuje pozornost. Mnoho lidí kouří, aby se tak zbavili svého stresu. Určitě to není nejšťastnější řešení, otázkou však je, co má horší vliv, nikotin nebo stres? 

Způsoby užívání nikotinu

V dnešní době existuje velké množství řešení jak nikotin dostat do těla. Nejčastější variantou je určitě kouření cigaret. Tato varianta je sice stále nejčastější, ale pravděpodobně má také největší dopad na lidské zdraví. Pokud jde lidem o účinek, který v nich nikotin vyvolá, existuje zde mnoho variant, které jsou mnohem šetrnější k jejich zdraví. Dnes existuje mnoho nikotinových alternativ, které dokážou s jistotou dopravit nikotin do těla stejně jako cigarety, nezanechají za sebou ale takovou spoušť. Jaké to jsou?

Nikotinové alternativy

Nikotinové sáčky

Sáčky obsahují nikotin a jsou zcela bez tabáku. Díky absenci tabáku jsme se právě zbavili mnoha karcinogenních látek. Nikotinový sáček má proto mnohem nižší dopad na zdraví jako například velmi podobný produkt žvýkací/orální tabák. Ten naopak tabák obsahuje a s ním i karcinogenní látky, které mohou způsobit velké potíže nejen v dutině ústní ale i v celé trávící soustavě. U nikotinových sáčků je toto riziko mnohonásobně sníženo. Tabák je zde nahrazen práškovou celulózou, která je považována za bezpečnou látku. (https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E460). Dále obsahují stabilizátory, regulátory, sladidla a dochucovadla. Většina z těchto látek jsou používány v potravinách. Pokud sáček nespolknete, tyto látky se do těla dostanou pouze v minimálním množství.

Nikotin je do těla dopravován přes sliznici v ústech a nedochází tak k žádné inhalaci toxických látek. Negativa, které s sebou nikotinové sáčky nesou a na které jejich uživatelé nejčastěji upozorňují jsou problémy s dásněmi. Při častějším užívání nikotinových sáčků, které obsahují zpravidla větší obsah nikotinu dochází k lokálnímu podráždění dásní. Tento problém je tedy hlavně na místě, kam si uživatel sáček vkládá. Ve většině případů se jedná pouze o jemné podráždění, které většinou po jedné noci odezní. Nebezpečí, které nikotinové sáčky představují je fakt, že je člověk může užívat kdykoliv a kdekoliv bez omezení. S tím souvisí i obsah nikotinu, který je u nikotinových sáčků mnohokrát také ve větším množství než u cigaret. Tyto dva fakty mohou způsobit opravdu vysokou závislost na nikotinu. Celou nabídku nikotinových sáčků naleznete zde.

E-cigarety

Elektronické cigarety jsou velmi oblíbenou alternativou cigaret. Je to kouření, díky kterému neinhalujete tolik toxických látek jako u cigaret, nezapácháte a ani tolik neobtěžujete své okolí. E-cigarety se dnes už také nemohou užívat všude, díky velkému množství příchutím může být však toto kouření lákavější a tím pádem také nebezpečnější kvůli vyšší závislosti stejně jako u nikotinových sáčků. Nemyslím si ale, že i přes možnou vyšší závislost by tyto alternativy mohly být v celkovém součtu škodlivější než užívání cigaret. Jednorázové elektronické cigarety naleznete v naší nabídce zde.

Nově existují také nikotinové tyčinky a nikotinové inhalátory, které neprodukují žádný kouř. Je to velmi zajímavá alternativa, fungující na principu jednoduchém proudění vzduchu přes peletky nasáklé nikotinem. Tento vzduch dále proudí do těla stejně jako při kouření. Uživatel však vdechuje pouze nikotin a nevydechuje žádný kouř. Díky tomu lze tuto alternativu užívat kdykoliv a kdekoliv. Nikotinové tyčinky, nebo silnější nikotinové inhalátory naleznete zde.

Určitě existuje i mnoho dalších nikotinových alternativ, ty však neznám nebo jsem je nezkoušel a proto o nich v tomto článku zmínka nebude. Ať jste uživatel cigaret, nikotinových sáčků nebo jakýkoliv jiných nikotinových alternativ, přejeme Vám hlavně mnoho zdraví a ideálně pevnou vůli přestat. To bude vždy nejlepší řešení! :-)

 

 

 

 

 

Používáme ověření věku Adulto