Nikotinové sáčky - Regulace❗

Vážení zákazníci,

chtěli bychom upozornit uživatele nikotinových sáčků na změnu, která se blíží. Pravděpodobně jste se již doslechli o regulaci nikotinových sáčků. Tato vyhláška ve spojení se změnou některých zákonů upravuje požadavky na vzhled, složení, jakost a vlastnosti nikotinových sáčků s účinností od 1.7.2023. Existuje zde však přechodné období pro doprodej a to do 1.7.2024. Po tomto datu již na trhu nebudou produkty, které nesplňují nové požadavky.

Jak se změny na nikotinových sáčcích projeví?

Regulace ovlivní především obsah nikotinu, limit je stanoven na maximálně 12 mg/sáček. Toto je nejzásadnější změna, kterou určitě neocení dlouhodobí uživatelé, kteří jsou zvyklý na mnohonásobně vyšší obsah nikotinu.

Regulace však dává smysl a 12 mg nikotinu na sáček je i tak poměrně dost. Jedná se o dávku, která obvykle stačí i zkušenému uživateli. Tolerance na nikotin vzniká velmi rychle a neustálé zvyšování dávky nikotinu není dobré řešení, jelikož "nemá konce".

Je však zcela jisté, že uživatelé silnějších nikotinových sáčků budou po této regulaci přecházet na jiné produkty, například klasické cigarety. Tento krok je určitě dobré zvážit a nejednat v emocích. Lepší volbou je s tím skončit úplně, což však není vůbec jednoduché. Velmi dobrou pomoc v odvykání však mohou poskytnout sáčky bez nikotinu.

Regulace se netýká pouze limitu v obsahu nikotinu, je to však nejzásadnější změna.

Regulace nikotinových sáčků:

  • Obsah nikotnu v jednom sáčku může být maximálně 12mg
  • Balení může obsahovat nejméně 20 sáčků
  • Sáčky nesmí obsahovat vitamíny, minerály a jiné látky, které by vytvářeli dojem, že se jedná o zdraví prospěšný produkt
  • Balení musí být zabezpečeno proti nežádoucí manipulaci
  • Balení nesmí připomínat potravinu, kosmetický přípravek nebo hračku

Kromě limitu na dávku nikotinu by se tak ostatní změny neměly pro koncové spotřebitele nijak zvlášť projevit. V balení již nyní obvykle nalezneme více než 20 sáčků a pokud ne, dojde k navýšení ceny úměrně ke zvýšenému počtu sáčků. Balení bude vybaveno dětskou pojistkou, tedy jeho otvírání bude o něco těžší. Naučit se nový grif na otevření puku však nebude trvat dlouho a riziko užití dětmi se díky tomu rapidně sníží.

Uživatelům, kteří jsou zvyklí na nikotinové sáčky s vyším obsahem nikotinu než 12 mg/sáček doporučujeme vytvořit si dostatečnou zásobu a postupně přecházet na slabší produkty. Čas na vytvoření dostatečných zásob je do 1.7.2024, je však velmi pravděpodobné, že budou sklady prázdné ještě před tímto datem.

Mnohých uživatelů se tato regulace nedotkne, jelikož užívají stejně silné nebo slabší sáčky než je maximální stanovený limit. Bohužel však nikdo neunikne blížící se spotřební dani, která brzy na nikotinové sáčky dopadne. Více se o spotřební dani dočtete zde.

 

 

Používáme ověření věku Adulto